Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

Całość i części

Staranna żmudna praca architekta, omówiona w rozdziałach 4, 5 i 6, ma wpływ nie tylko na ułatwienie korzystania z programu, ale też na uproszczenie tworzenia go i zmniejszenie ryzyka występowania błędów.

Vyssotsky powiada: „Bardzo dużo niepowodzeń wynika z nierozważnego wyspecyfikowania pewnych elementów”. Na długo przed powstaniem jakiegokolwiek kodu trzeba przyjętą specyfikację przekazać zewnętrznej grupie kontrolnej do sprawdzenia kompletności i jasności. Sami programiści nie mogą tego robić. (Vyssotsky)

„Projektowanie od ogółu do szczegółu [stopniowe uściślanie], zaproponowane przez Wirtha, to najważniejsza nowa formalizacja programowania dzisiejszych czasów [1965-1975]”. Wirth zaleca stosowanie na każdym etapie prac notacji jak najwyższego poziomu. W dobrym projekcie budowanym od ogółu do szczegółu da się uniknąć błędów – i to na cztery sposoby.

Niekiedy trzeba się cofnąć, odrzucić najwyższy poziom uściślenia lub zacząć wszystko od początku. Programowanie strukturalne, a zatem projektowanie programów, których struktury sterujące składają się jedynie z wyspecyfikowanego zbioru sterującego blokami kodu (zamiast różnorodnych rozgałęzień), to rozsądna metoda unikania błędów i właściwy sposób myślenia.

Z doświadczalnych wyników Golda, dotyczących weryfikacji interakcyjnej, wynika, że w trakcie pierwszej interakcji w każdej sesji uzyskuje się trzykrotnie większe postępy niż w trakcie następnych. Nadal opłaca się staranne zaplanowanie sesji weryfikacji przed wejściem na maszynę. [Myślę, że jest tak i w 1995 roku],

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.