Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

CO CHCIAŁBYŚ W SWYM ŻYCIU OSIĄGNĄĆ CZ. II

Zastanówcie się przez chwilę, w jaki sposób czegoś się uczymy – na przykład ogrodnictwa. Zdobywamy informacje z wielu źródeł – od rodziców, sąsiadów, przyjaciół, z fachowych książek. Ale najlepszym źródłem są ogrodnicy – ludzie, którzy znają się na tym, co robią, i od lat są ekspertami w swoim zawodzie. Kiedy znajduję się w trudnej sytuacji lub stoję w obliczu poważnego wyzwania, myślę wówczas o różnych osobach (w zależności od rodzaju stojącego przede mną zadania) i zastanawiam się: „Jak on by to zrobił? Jak ona poradziłaby sobie z tym zadaniem? Co on by teraz powiedział?”

Jednak ostatecznie dopiero kiedy sami podejmujemy określone działania i wykorzystujemy nasze własne doświadczenie, wpływa to widocznie na kształt naszego życia. Najłatwiej jest uczyć się od samych siebie. Najlepiej bowiem znamy informacje, jakie są nam potrzebne. Niektóre z nauk powtarzamy sobie wiele razy latami. „Dlaczego nie….? Czemu to powiedziałeś? Czy nie byłoby lepiej….?” Najbardziej denerwuje nas, kiedy nasi przyjaciele udzielają nam rad, które sami powtarzamy sobie od lat – ale nigdy się nimi nie przejmowaliśmy.

Nauczyłam się, że albo muszę wykorzystać tego rodzaju informacje, albo nadal się uczyć – aż do skutku. Mój przyjaciel Lew Epstein często mawiał: „Gdyby tylko nasze uszy mogły usłyszeć, co mówią nasze wargi”, odnosząc się to tych chwil, kiedy wygłaszamy mądre uwagi, że powinniśmy słuchać samych siebie. „Wszystko, co irytuje nas u innych, prowadzi do lepszego poznania samych siebie” – powiedział Carl Jung.

Wykorzystanie nauk płynących z doświadczenia jako wskazówek we własnym życiu

Jeśli nie sporządziliście jeszcze swojej listy, zróbcie to teraz. Wypiszcie sobie wszystkie nauki, jakie przychodzą wam na myśl. Zanim przejdziecie do następnego etapu, upewnijcie się, czy wasza lista jest pełna i czy zawiera to wszystko, o czym myśleliście czytając ten rozdział.

Teraz przejrzyjcie ją. Zastanówcie się nad każdą nauką i nad tym, jakie może ona mieć dla was znaczenie. Pomyślcie, jakich zmian chcecie dokonać od razu. Które nauki mogą najbardziej przyczynić się do zrealizowania waszych zamierzeń?

Następnie należy wybrać trzy najważniejsze – te, które tobie i osobom z twojego otoczenia dadzą najwięcej, jeśli w następnym roku będziesz się do nich stosować. Zastanów się dobrze i wybierz te, które już teraz uważasz za najlepsze. Być może będziesz skłaniać się do nich instynktownie i nie musisz się długo namyślać – w takim przypadku zaufaj swojej intuicji i zrób, jak ci podpowiada.

Nie oznacza to, że powinieneś zapomnieć o innych naukach z twojej listy, ale uważam, że będziesz miał na ich wykorzystanie kilka następnych lat. Jedną z najważniejszych rzeczy, których nauczyłam się w pracy z ludźmi, jest skupiać się, skupiać i jeszcze raz skupiać. Kiedy zakończysz ćwiczenie „najlepszego roku” i powrócisz do normalnego życia, będziesz pełen pomysłów zrodzonych w trakcie tego doświadczenia. Aby zapewnić sobie sukces, wybierz najwyżej trzy nauki, które wykorzystasz w następnym roku.

Jeśli już je wybrałeś, zamień je teraz w instrukcje postępowania, które będą cię obowiązywać w przyszłym roku. Postaraj się bardzo starannie je opracować. Każda powinna być jak najkrótsza, brzmieć jednoznacznie i przekonująco. Zacznij od czasowników i sformułuj je tak, aby brzmiały w sposób zdecydowany. Używaj raczej stwierdzeń co robić, niż czego nie robić – innymi słowy, sformułuj instrukcje w tonie jak najbardziej pozytywnym. Trudno bowiem byłoby domyślać się, co robić, gdyby instrukcja informowała tylko, czego nie robić. Chociaż jeśli uważasz, że jakaś nauka musi zaczynać się od słowa „Nie” lub „Przestań”, aby ci o konkretnych sprawach przypominać, wówczas możesz ją właśnie tak sformułować.

Te trzy nauki będą twymi najważniejszymi wskazówkami na najbliższy rok, do których będziesz musiał stosować się w swym postępowaniu. Tym samym zrobiłeś ogromny krok w użyźnianiu gleby, z której wyrosną twe cele na najbliższy rok. Przez chwilę pomyśl o tym, jak odmienny może to być rok dzięki temu, że będziesz postępowa! zgodnie z wybranymi przez siebie naukami.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.