Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

CO CZŁOWIEK – TO PAMIĘĆ

Nie ma dwóch jednakowych odcisków palca, każde ucho jest inne i każdy człowiek ma inną pamięć. Składa się na to wiele czynników. Można sobie wyobrazić, że pamięć człowieka jest walizką. Kto pakuje byle jak i byle co, ten nie tylko mniej zmieści, ale choćby dysponował wielkim kufrem, nie będzie miał w pogotowiu tego, co mu najbardziej potrzebne, podczas gdy właścicielowi nawet niedużej walizki niczego nie zabraknie w życiowej podróży, jeśli rzeczy do zabrania będzie z namysłem wybierał i umiejętnie układał. Typy pamięci. Rozróżniamy pamięć:

– a) wzrokową,

– b) słuchową,

– c) ruchową i

– d) „ideową” (logiczną).

Ludzie obdarzeni pamięcią wzrokową, na przykład malarze, pamiętają najlepiej to, co widzieli, potrafią narysować pokój, w którym spędzili parę minut, lub widok ze szczytu góry, na której stali przed kilkoma godzinami. Kto ma pamięć wzrokową, ten często może powiedzieć, w którym miejscu stronicy coś czytał, i zobaczenie strony „oczyma wyobraźni” jest dla niego metodą przypomnienia sobie jej treści.

Muzycy odznaczają się pamięcią słuchową. „Absolutna pamięć słuchowa”, tj. zdolność odtworzenia każdej kombinacji dźwiękowej, nieraz całej sonaty po jednorazowym jej wysłuchaniu, jest czymś jeszcze bardziej zdumiewającym od zdolności malarza, który wieczorem szkicuje portrety osób spotkanych w ciągu dnia.

Słuchową nazywamy również pamięć człowieka, któremu łatwiej powtórzyć to, co słyszał, niż to, co czytał. Dla niego wykłady mają szczególną wartość. Obdarzonym pamięcią słuchową zaleca się nieraz głośne czytanie lekcji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.