Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

Kontynuacja i zakończenie sprzeczki

Kontynuacja i zakończenie sprzeczki może przebiegać w co najmniej dwóch wariantach. Wariant gorszy – zakochani oddalają się coraz bardziej od właściwego tematu sprzeczki. Długo hamowany gniew na partnera znajduje teraz upust. Uderzenia przybierają na sile, aż w końcu kłócący się uciekają do swoich azyli trzasnąwszy uprzednio drzwiami. Ona biegnie wypłakać się do przyjaciółki, a on upija się w knajpie. W końcu wracają do domu, przybici i smutni. Wariant lepszy: wracają do głównego problemu i poważnie traktują swoje argumenty. Do niego dociera, jak bardzo zależy jej na tym, żeby pokazać matce nowe, piękne mieszkanie i poświęcić jej trochę czasu po długiej chorobie. Ona rozumie jego trudną sytuację zawodową i jest gotowa poprosić mamę, żeby odłożyła o tydzień wizytę u nich. Przez ten czas sytuacja w jego pracy powinna się nieco rozładować. On obiecuje w zamian kupno biletów do teatru na sztukę, którą mama chciała obejrzeć. Zawierają więc kompromis, który nie uwłacza żadnej ze stron.

Przebieg pierwszej sprzeczki jest tylko częścią problemu. O wiele bardziej wstrząsnął nimi fakt, że w ogóle się posprzeczali. Zakochani przecież się nie kłócą (mieli to zakodowane), a jeśli jakaś para to robi, to przegrywa swoje szczęście.

Jest to błędne rozumowanie. Sprzeczki są szczęściu niezbędne. Para, która się sprzecza, pozostaje sobie bliska. Zakochani unikający kłótni dryfują uczuciowo w innych kierunkach i w końcu miłość ich opuszcza. Sprzeczki wiążą – być może teza ta wprawi wielu w osłupienie i wywróci cały ich świat do góry nogami. W domu, w przedszkolu i w szkole uczono nas, że kłótnia przynosi negatywne skutki. Tłumienie agresji uważane jest do dzisiaj przez większość ludzi za cnotę. Ten, kto krzyczy na pewno nie ma racji. Wprawdzie każdy pełnoletni obywatel powinien sam występować w obronie swoich praw, ale w uprzejmych słowach, wypowiadanych przytłumionym głosem. Częściej woli się nieśmiało wycofać niż wypaść z roli dobrze wychowanego człowieka. Ten sposób wychowania jest do dziś powszechnie stosowany, zwłaszcza u dziewczynek. Z drugiej strony wiadomo, że agresja podobnie jak miłość należy do podstawowych uczuć ludzkich i że nie trzeba jej tłumić.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.