Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

Oddziel życie prywatne od zawodowego

Stres mentalny, jak widzieliśmy, posiada swoje fizyczne konsekwencje. Gdy podczas pracy poddany jesteś silnym napięciom, działa to na ciało tak samo, jakbyś przerzucał tony węgla. Dlatego też nie jest dobrym pomysłem zabierać się do czegoś równie wyczerpującego zaraz po powrocie z biura. Jeżeli tak robisz, przeciążasz swój system. To jest tak, jakby prowadzić samochód z włączonym przez cały czas ssaniem. Pewnego dnia pojawią się problemy z silnikiem. Zamiast tego wybierz jakiś sport, który dostarcza rozrywki i umożliwia ciału trochę ruchu, ale w sposób umiarkowany. Popatrz potem na siebie w lustrze. Jeżeli wyglądasz jak spocona śmierć, przeforsowałeś się.

Jeżeli jednak sport cię nie pociąga, podobnie jak jakieś wieczorne wykłady, to przynajmniej zmień porządek zajęć, kiedy wracasz do domu. Wykonywanie różnych rzeczy w sposób rutynowy daje dużo czasu do rozmyślań. Przebierz się i pogadaj z domownikami, pokochaj się z żoną w salonie zamiast w sypialni (wypędzając przedtem dzieciaki do kina!), posłuchaj muzyki zamiast gapić się w telewizor, weź kąpiel przy świetle świec, zabierz partnerkę do restauracji. Świętuj to, że żyjesz, zapomnij o pracy.

Oddziel życie prywatne od zawodowego. Nie dopuść, aby twoja praca opanowała wszystkie aspekty twojego życia. Ważne jest też życie prywatne. Ludzie żyjący wyłącznie swoją pracą stają wobec trudnej sytuacji, kiedy przechodzą na emeryturę, gdyż poza pracą nigdy niczym się nie zajmowali, a tu pojawiła się jakaś dziura. Pracy już nie ma i nie ma też niczego, co mogłoby ją zastąpić.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.