Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

Odpowiedzialność za własne działania i uczucia

Trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność za własne działania i uczucia. One należą do ciebie i ty jesteś jedyną osobą, która może coś z nimi zrobić. Nie czekaj, aż świat zewnętrzny dokona tej zmiany, gdyż on tego nie zrobi.

Zrób remanent. W jakiej znajdujesz się obecnie sytuacji? Przyjrzyj się wszystkiemu: zdrowie, finanse, praca, partner, własny image i tak dalej. Co chciałbyś poprawić? Sporządź listę rzeczy, które chciałbyś zmienić, i określ skalę ich ważności. Zabieraj się do poszczególnych problemów zgodnie z ustaloną kolejnością – lepiej jest zmagać się w danej chwili z jedną sprawą niż z wieloma „na pół gwizdka”, z połowicznym zaangażowaniem.

Popatrz na pierwszy punkt ze swojej listy. Na czym dokładnie polega ten problem? Poddaj go analizie i spróbuj określić, jakie wpływają nań czynniki zewnętrzne, a w jakim zakresie zależny jest od twojej postawy. Przypuśćmy, że unosisz się gniewem, ponieważ panie sprzedające w sklepie gawędzą sobie w najlepsze, gdy ty czekasz, aż zwrócą na ciebie uwagę. Czynnik zewnętrzny to fakt, iż sprzedawczynie nie wykonują swoich powinności. Natomiast czynnikiem wewnętrznym jest twoja nieśmiałość i nieumiejętność przyciągnięcia ich uwagi. Zawsze istnieć będą sprzedawczynie, które wolą plotkować niż pracować, ale ty nie musisz wcale do końca życia pozostać osobą nieśmiałą.

Przekonasz się, że często nie da się zbyt wiele wskórać wobec czynników zewnętrznych. Obiekt ataku musi więc znajdować się w sferze twoich postaw. Określ cel dla siebie. Sprecyzuj, czego pragniesz. Nie mów: „Chciałbym zdobyć popularność”, powiedz raczej: „Chciałbym czuć się swobodniej, gdy idę na przyjęcie”. Kieruj się realizmem. Nie mów: „Chcę mieć figurę Raquel Welch”, powiedz raczej: „Chcę zrzucić ten nadmiar wagi”.

Pracę zaczynaj od podstaw. Jeżeli celem twoim jest w końcu zdobycie prawa jazdy, trening jest nieodzowny. Nie pomoże ci całe pozytywne myślenie świata, jeśli nie przystąpisz do egzaminu.

Jeżeli chcesz przyciągnąć partnera, musisz zadbać o swój atrakcyjny wygląd. Zmierzwione włosy i papieros zwisający z kącika ust raczej nie przyciągną osoby oszalałej z pożądania, podobnie jak przepocona koszula uwypuklona na obwisłym brzuchu i ogólny wygląd łachmyty nie spowodują rzucenia się tłumu kobiet do twoich stóp.

Wyeliminuj ze swego słownika zwrot: „Ja nie mogę”. Jeżeli mówisz, że czegoś nie możesz, stawiasz sobie barierę. Pomyśl o trzmielu. Zgodnie z prawami aerodynamiki obiekt o takim stosunku ciężaru ciała do powierzchni skrzydeł nie może latać, ale trzmiel o tym nie wie i po prostu lata.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.