Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

Podróż w głąb nieskończonego kosmosu – kontynuacja

To rzeczywiście odmienny świat, nie tak przytulny jak mały Wszechświat. Ciekawe jednak, czy i przestrzeń ma tu inne, niż u nas, własności? Okazuje się, że przestrzeń jest tu trójwymiarowa i miejscami, podobnie jak u nas, zdeformowana oddziaływaniem pola grawitacyjnego. I tu więc przestrzeń jest jedną z form istnienia materii widzimy to nawet wyraźniej tu właśnie, gdzie ogromne masy skupione są w maleńkich objętościach. Niektóre z tych obiektów – gwiazdy neutronowe i czarne dziury – znamy również z naszego Wszechświata w wielkim Wszechświecie jednak zdarzają się twory o jeszcze mniejszych rozmiarach, mierzonych w metrach, centymetrach, a nawet mikronach. Masy ich -mimo to są znaczne, ogromna bowiem jest gęstość materii w ich wnętrzach. Twory te, poznane już przez nas plankiony Staniukowicza, same powstać nie mogły, ich pole grawitacyjne bowiem jest zbyt słabe, są one jednak stabilne. Być może działała na nie z zewnątrz jakaś nie znana nam siła, a może są to od-łamki nieco większych obiektów?

W wielkim Wszechświecie materia występuje również w znanej nam postaci. Obiekty te są znacznie mniejsze od zwykłych gwiazd i różnią się od nich budową. W naszym Wszechświecie mogłyby one odgrywać rolę niewielkich planet lub ich satelitów. Być może należały one kiedyś do jakiegoś innego małego Wszechświata, ich gwiazdy macierzyste jednak dawno już zagasły, one zaś przypadkiem przetrwały i błąkają się teraz w wielkim Wszechświecie.

Być może nawet na niektórych z nich kwitły cywi-lizacje, jednakże żadna z nich nie przetrwałaby w wa-runkach panujących w wielkim Wszechświecie. Prze-mrożone na wskroś planety nie mają już żadnych źródeł energii – rozpadły się już wszystkie atomy pier-wiastków promieniotwórczych, nie ma atmosfer, wód, nie ma ich słońc. Kto wie, czy jeżeli ich mieszkańcy potrafili przewidzieć nadchodzącą katastrofę, nie po-zostawili przynajmniej jakichś przekazów dla tych, któ-rzy w nieodgadnionej przyszłości odwiedziliby ich,ma-cierzystą planetę?

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.