Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

POSZERZANIE WIDZENIA PERYFERYJNEGO

Widzenie peryferyjne to nic innego jak rozpiętość kątowa twojego wzroku. W procesie czytania szersze widzenie peryferyjne oznacza zdolność wychwytywania za jednym razem większej liczby informacji. Czytasz szybciej, gdy za jednym rzutem oka wychwytujesz całe zwroty. Żeby osiągnąć ten etap, musisz trenować, ale najpierw wykonaj test pozwalający na zbadanie twojego widzenia peryferyjnego.

Następnie wyprostuj przed siebie ręce z kciukami skierowanymi do góry. Kolejną czynnością jest rozchylanie ramion tak daleko jak to możliwe, by nie stracić z pola widzenia kciuków swoich rąk. Sprawdź kąt swojego widzenia, patrząc prosto przed siebie.

Oto praktyczne ćwiczenie (zawarte w wymienionej książce „Quantum Learning”) pozwalające na poszerzenie widzenia peryferyjnego:

Podziel każdą linię tekstu na trzy części. Czytając, skupiaj kolejno wzrok na jednej trzeciej linii z lewej strony, na jednej trzeciej w środku i na jednej trzeciej z prawej strony, wychwytując w ten sposób za jednym rzutem oka wyrazy znajdujące się w każdym przedziale, a nie pojedynczy wyraz.

WYKONYWANIE SZYBKICH RUCHÓW OCZU. Do wyćwiczenia tej sprawności należy się posłużyć techniką zwaną hiperwybiórczością. Polega ona na tym, że przy czytaniu szybko przesuwasz w dół palec wskazujący, za którym wodzą twoje oczy. Podczas tej czynności nie czytaj każdego słowa. Zadawaj sobie w tym czasie pytania i staraj się wychwycić główne idee prezentowane na stronie. Metoda ta jest idealna do przeglądania materiału w celu stwierdzenia, czy jest on wart przeczytania.

SZYBKIE PRZEWRACANIE KARTEK. To sprawność, którą łatwo wyćwiczyć. W tym celu lewą ręką trzymaj otwartą książkę u góry na środku lub z prawej strony, następnie kciukiem prawej ręki podsuwaj kartkę z prawej strony ku górze i w tym momencie przewracaj kartkę lewą ręką.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.