Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

PSYCHOSOMATYCZNE A ORGANICZNE PRZYCZYNY CHORÓB

Jak uprzednio stwierdziłem, myślenie negatywne osłabia układ immunologiczny. Lęk, niepokój, wrogość, fobia są równie szkodliwe dla zdrowia jak odra, cholera, gruźlica i malaria.

Obawy, zmartwienia i inne formy myślenia negatywnego związane są z dotyczącą konfliktowych sytuacji życiowych aktywnością mózgu na częstotliwości fal beta – około 20 cykli na sekundę. Osłabiając układ immunologiczny, aktywność ta prowadzi w efekcie do zaburzeń funkcjonowania organów o podstawowym dla życia znaczeniu. W ten sposób zakłócenia stanu zdrowia na początku psychosomatyczne, (pozbawione uchwytnych podstaw fizycznych) nabierają często charakteru zaburzeń organicznych o wyraźnym, fizycznym podłożu.

Brad Koblentz cierpiał na fobię, która mogła stać się źródłem poważnych zaburzeń fizycznych. Spróbował jednak zastosować poziom alfa do rozwiązania swego problemu i odniósł sukces. Oto jego relacja:

„Jestem absolwentem kursów metody Silvy prowadzonych przez Judith L. Powell. Główną przyczyną, dla której zapisałem się na ten kurs, była dręcząca mnie podówczas agorafobia. Agorafobia jest to lęk przed otwartą przestrzenią. Żyłem w ciągłym strachu przed atakiem paniki – przyśpieszony oddech, zawroty głowy, omdłenie: pełny rozstrój. Niektórzy ludzie skazani są na przebywanie tylko w jednym miejscu, w którym czują się bezpieczni. Może to być ich dom, ogródek, miejscowość — jakikolwiek obszar, na którym czują się u siebie, do którego mogą, w razie potrzeby szybko powrócić.

Ja nie mogłem przez ponad 12 lat opuścić swego rodzinnego miasta – Brandon, ponieważ każda taka próba kończyła się atakiem łęku. Nigdy nie mogłem samotnie podróżować samochodem, zawsze musiał mi ktoś towarzyszyć, a w samochodzie musiałem mieć kilka przedmiotów z mego mieszkania, by zapewnić sobie minimum komfortu psychicznego. Żyłem w strachu przed łękiem!

Wielu psychologów i terapeutów behawioralnych powiada, że jedyną metodą pokonania lęku jest stawienie mu czoła. Jednakże najtrudniejszą rzeczą w pokonywaniu agorafobii jest podjęcie tego pierwszego kroku. Dzięki zastosowaniu technik metody Silvy mogłem pozostawić te lęki za sobą.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.