Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

Technika przy programowaniu

Należy wcześnie podjąć strategiczną decyzję co do rozdrobnienia opcji dostępnych dla użytkownika. Trzeba pamiętać, że bardziej monolityczny program zajmuje mniej miejsca w pamięci [a często także obniża koszty marketingu].

Kluczową decyzją jest określenie wielkości obszaru przejściowego, do którego inne programy będą ładowane, gdyż efektywność systemu jest ponadliniową funkcją tej wielkości. [Dziś to wszystko nie ma już takiego znaczenia, po pierwsze dzięki pa- mięci wirtualnej, a po drugie dzięki taniej pamięci rzeczywistej. Obecnie użytkownicy kupują tak dużą pamięć rzeczywistą, żeby mogła pomieścić cały kod głównych programów użytkowych],

Zespół programowania powinien umieć znaleźć kompromis między rozmiarami pamięci, jaką system zajmuje, a czasem, w jakim się wykonuje. Należy go w tym celu przeszkolić w technikach programowania związanych z danym – zwłaszcza nowym – językiem lub maszyną.

Z programowaniem wiąże się pewna technika, a do każdego przedsięwzięcia programistycznego jest potrzebna biblioteka części standardowych. W bibliotece powinny być dwie wersje każdego programu – szybka i upakowana. [Dzisiaj teza ta wydaje się przestarzała].

Zgrabne, oszczędne, szybkie programy są niemal zawsze wynikiem raczej przełomu strategicznego, a nie zręcznych posunięć taktycznych. Często przyczyną przełomu strategicznego jest powstanie nowego algorytmu. Częściej przełom jest wynikiem wprowadzenia zmiany w metodzie reprezentacji danych lub tablic. Wybór właściwej reprezentacji to istota programowania.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.