Szukasz kursu specjalistycznego z BHP, SEP lub kursu na spawcza? Kurs edukacyjny!

USTALIĆ HIERARCHIĘ CZ. II

Oczywiście, im bardziej się w danym przedmiocie specjalizujemy, tym mniejsze powinny być oka naszej sieci. Pojęcie ważności danej informacji czy obserwacji jest bardzo względne. Co dla jednego jest szczegółem bez znaczenia, może być rewelacją dla kogoś innego. Jeśli wielcy pisarze zdumiewają pamięcią, to między innymi dlatego, że tak wiele rzeczy jest dla nich ważnych – rjich nenufaru na wodzie czy żółwia po szosie, chustki kobiet na wsi w niedzielę, barwa głosu uszczęśliwionego chłopca czy rysunek ust cierpiącej staruszki. Po drugiej stronie – także czytelnicy są różni. Dla jednych ważna jest tylko akcja i sceny miłosne i nic innego z powieści powtórzyć nie potrafią, innych zajmuje także charakterystyką postaci, jeszcze innych filozoficzne lub społeczne problemy. A więc powtórzmy: „co człowiek – to pamięć”.

Wynikająca z oceny ważności selektywność pamięci działa w dużym stopniu niezależnie od świadomej uwagi i woli. Siedząc przy obiedzie, wcale nie postanawiamy zapamiętać tego, co mówi wujek o kuzynce i zapomnieć, jaką jemy zupę. Niemniej jednak zapytani parę dni później, co przypominamy sobie z obiadu, bez trudu odpowiadamy, że dowiedzieliśmy się na nim o zaręczynach kuzynki, ale absolutnie nie możemy powiedzieć, cośmy jedli. Gdy znów czytamy prasę pamięć automatycznie „zapisuje” nam w głowie historię współczesną w dużym skrócie. Ale ten automatyczny proces selekcji działa dzięki temu, że uprzednio wyrobiliśmy sobie określone kryteria ocen. Podkreślanie jest ćwiczeniem wyrabiającym umiejętność wychwytywania z tekstu tego, co w nim najważniejsze.

Na marginesie przestroga. Zdarza się, że trudne rozumowanie czy niezrozumiałe objaśnienie wydaje się „nieważne” – to nasze lenistwo podsuwa nam usprawiedliwienie pójścia dalej, bez rozgryzienia trudności. Rezultatem takiego samooszustwa są nieraz mnożące się później trudności wynikające z tego, że niezrozumiany fragment był elementem koniecznym do zrozumienia wielu następnych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.